0603Y0501P60HQT
Mfr.Part #
0603Y0501P60HQT
Description
CAP CER 1.6PF 50V C0G/NP0 0603
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1.6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0603Y0501P60HQT
Knowles Syfer 0603Y0501P60HQT
FlexiCap™ 1.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0501P60HQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603Y0501P60HQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm