0603Y0501P40HQT
Mfr.Part #
0603Y0501P40HQT
Description
CAP CER 1.4PF 50V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±0.05pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Capacitance :
1.4pF
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y0501P40HQT
Knowles Syfer 0603Y0501P40HQT
FlexiCap™ 1.4pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0501P40HQT Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0603Y0501P40HQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm