0603Y0500471JCT
Mfr.Part #
0603Y0500471JCT
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Series :
FlexiCap™
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor :
0.1 %
Datasheets
0603Y0500471JCT
Knowles Syfer 0603Y0500471JCT
FlexiCap™ 470pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)