0603Y0500471FCT
Mfr.Part #
0603Y0500471FCT
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 0603
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
Capacitance :
470pF
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Datasheets
0603Y0500471FCT
Knowles Syfer 0603Y0500471FCT
FlexiCap™ 470pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0500471FCT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
0603Y0500471FCT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm