0603Y0500270JQT
Mfr.Part #
0603Y0500270JQT
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Capacitance :
27pF
Voltage - Rated :
50V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y0500270JQT
Knowles Syfer 0603Y0500270JQT
FlexiCap™ 27pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0500270JQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0603Y0500270JQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm