0603Y0500270FCR
Mfr.Part #
0603Y0500270FCR
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
27pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y0500270FCR
Knowles Syfer 0603Y0500270FCR
FlexiCap™ 27pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0500270FCR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y0500270FCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm