0603Y0500223JDR
Mfr.Part #
0603Y0500223JDR
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.022µF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y0500223JDR
Knowles Syfer 0603Y0500223JDR
FlexiCap™ 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0500223JDR Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0603Y0500223JDR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm