0603Y0500151KQT
Mfr.Part #
0603Y0500151KQT
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
150pF
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0603Y0500151KQT
Knowles Syfer 0603Y0500151KQT
FlexiCap™ 150pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0500151KQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0603Y0500151KQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm