0603Y0500102KXT
Mfr.Part #
0603Y0500102KXT
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1000pF
Case Code (Metric) :
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dissipation Factor :
2.5 %
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
0603Y0500102KXT
Knowles Syfer 0603Y0500102KXT
FlexiCap™ 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)