0603Y0250182MXR
Mfr.Part #
0603Y0250182MXR
Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
1800pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603Y0250182MXR
Knowles Syfer 0603Y0250182MXR
FlexiCap™ 1800pF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0250182MXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0603Y0250182MXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm