0603Y0250151JXR
Mfr.Part #
0603Y0250151JXR
Description
CAP CER 150PF 25V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
150pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y0250151JXR
Knowles Syfer 0603Y0250151JXR
FlexiCap™ 150pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0250151JXR Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0603Y0250151JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm