0603Y0250121MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0250121MXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 25V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
FlexiCap™
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
120pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603Y0250121MXT
Knowles Syfer 0603Y0250121MXT
FlexiCap™ 120pF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0250121MXT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0603Y0250121MXT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm