0603Y0250104KXT
Mfr.Part #
0603Y0250104KXT
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y0250104KXT
Knowles Syfer 0603Y0250104KXT
FlexiCap™ 0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0250104KXT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0603Y0250104KXT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm