0603Y016P680DFT
Mfr.Part #
0603Y016P680DFT
Description
CAP CER 0.68PF 16V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
0.68pF
Datasheets
0603Y016P680DFT
Knowles Syfer 0603Y016P680DFT
FlexiCap™ 0.68pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y016P680DFT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0603Y016P680DFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm