0603Y016P560DCT
Mfr.Part #
0603Y016P560DCT
Description
CAP CER 0.56PF 16V C0G/NP0 0603
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.56pF
Datasheets
0603Y016P560DCT
Knowles Syfer 0603Y016P560DCT
FlexiCap™ 0.56pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y016P560DCT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0603Y016P560DCT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm