0603Y016P470BCR
Mfr.Part #
0603Y016P470BCR
Description
CAP CER 0.47PF 16V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±0.1pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.47pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0603Y016P470BCR
Knowles Syfer 0603Y016P470BCR
FlexiCap™ 0.47pF 16V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y016P470BCR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603Y016P470BCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm