0603Y0168P20CFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0168P20CFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 16V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8.2pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Series :
FlexiCap™
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0603Y0168P20CFT
Knowles Syfer 0603Y0168P20CFT
FlexiCap™ 8.2pF 16V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0168P20CFT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0603Y0168P20CFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm