0603Y0166P80BFT
Mfr.Part #
0603Y0166P80BFT
Description
CAP CER 6.8PF 16V C0G/NP0 0603
Capacitance :
6.8pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0603Y0166P80BFT
Knowles Syfer 0603Y0166P80BFT
FlexiCap™ 6.8pF 16V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0166P80BFT Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0603Y0166P80BFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm