0603Y0164P70CFT
Mfr.Part #
0603Y0164P70CFT
Description
CAP CER 4.7PF 16V C0G/NP0 0603
Capacitance :
4.7pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0603Y0164P70CFT
Knowles Syfer 0603Y0164P70CFT
FlexiCap™ 4.7pF 16V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0164P70CFT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0603Y0164P70CFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm