0603Y0163P30BFT
Mfr.Part #
0603Y0163P30BFT
Description
CAP CER 3.3PF 16V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
3.3pF
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y0163P30BFT
Knowles Syfer 0603Y0163P30BFT
FlexiCap™ 3.3pF 16V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0163P30BFT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603Y0163P30BFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm