0603Y0162P70DFT
Mfr.Part #
0603Y0162P70DFT
Description
CAP CER 2.7PF 16V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
2.7pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y0162P70DFT
Knowles Syfer 0603Y0162P70DFT
FlexiCap™ 2.7pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0162P70DFT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y0162P70DFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm