0603Y0162P20DCR
Mfr.Part #
0603Y0162P20DCR
Description
CAP CER 2.2PF 16V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
2.2pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y0162P20DCR
Knowles Syfer 0603Y0162P20DCR
FlexiCap™ 2.2pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0162P20DCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0603Y0162P20DCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm