0603Y0160473JDR
Mfr.Part #
0603Y0160473JDR
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Capacitance :
0.047µF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y0160473JDR
Knowles Syfer 0603Y0160473JDR
FlexiCap™ 0.047μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0160473JDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
0603Y0160473JDR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm