0603Y0160471MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0160471MXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Series :
FlexiCap™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
470pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0603Y0160471MXT
Knowles Syfer 0603Y0160471MXT
FlexiCap™ 470pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)