0603Y0160333JXR
Mfr.Part #
0603Y0160333JXR
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y0160333JXR
Knowles Syfer 0603Y0160333JXR
FlexiCap™ 0.033μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0160333JXR Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0603Y0160333JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm