0603Y0160181GCR
Mfr.Part #
0603Y0160181GCR
Description
CAP CER 180PF 16V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
180pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0603Y0160181GCR
Knowles Syfer 0603Y0160181GCR
FlexiCap™ 180pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0160181GCR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
0603Y0160181GCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm