0603Y0160153KDT
Mfr.Part #
0603Y0160153KDT
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y0160153KDT
Knowles Syfer 0603Y0160153KDT
FlexiCap™ 0.015μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0160153KDT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
0603Y0160153KDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm