0603Y0160101GFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0160101GFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 16V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Series :
FlexiCap™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
100pF
Datasheets
0603Y0160101GFT
Knowles Syfer 0603Y0160101GFT
FlexiCap™ 100pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0160101GFT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y0160101GFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm