0603Y0100560JCR
Mfr.Part #
0603Y0100560JCR
Description
CAP CER 56PF 10V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y0100560JCR
Knowles Syfer 0603Y0100560JCR
FlexiCap™ 56pF 10V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0100560JCR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y0100560JCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm