0603Y0100120FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0100120FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 10V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
12pF
Datasheets
0603Y0100120FCT
Knowles Syfer 0603Y0100120FCT
FlexiCap™ 12pF 10V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0100120FCT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603Y0100120FCT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm