0603Y0100102KXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0100102KXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0603Y0100102KXR
Knowles Syfer 0603Y0100102KXR
FlexiCap™ 1000pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0100102KXR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
0603Y0100102KXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm