0603N182J500CT
Mfr.Part #
0603N182J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
1800pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Height :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Datasheets
0603N182J500CT
Walsin Technology 0603N182J500CT
1800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)