0603LS-51NXJRC
Mfr.Part #
0603LS-51NXJRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Frequency - Self Resonant :
1.4GHz
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Current Rating (Amps) :
1 A
Inductance :
51 nH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Brand :
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Q @ Freq :
12 @ 7.9MHz
Datasheets
0603LS-51NXJRC
0603LS-51NXJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD