0603LS-51NXJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603LS-51NXJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
0603LS
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
1.4GHz
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
Packaging :
Reel
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Fixed Inductors
Product Category :
RF Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Q @ Freq :
12 @ 7.9MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Features :
Inductance :
51 nH
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package :
Strip
Supplier Device Package :
Product :
RF Inductors
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Current Rating (Amps) :
1 A
Qualification :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Datasheets
0603LS-51NXJRC
COILCRAFT 0603LS-51NXJRC
0603LS-51NXJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD