0603LS-271XGRC
Mfr.Part #
0603LS-271XGRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 2% TO
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
775MHz
Packaging :
Cut Tape
Current Rating (Amps) :
710 mA
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Active
Product Height :
1.12mm
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Details
Core Material :
Ceramic, Ferrite
Product Length :
1.8mm
Q @ Freq :
15 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Product Width :
1.02mm
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
775MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Tolerance :
±2%
Inductance :
270 nH
Supplier Device Package :
Inductance Tolerance :
± 2%
Datasheets
0603LS-271XGRC
COILCRAFT 0603LS-271XGRC
0603LS-271XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD