0603LS-241XJRC
Mfr.Part #
0603LS-241XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Product :
RF Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Shielding :
Unshielded
Inductance :
240 nH
Supplier Device Package :
Features :
Package :
Strip
Current Rating (Amps) :
950 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
15 @ 7.9MHz
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Frequency - Self Resonant :
800MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
Series :
0603LS
Datasheets
0603LS-241XJRC
0603LS-241XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD