0603LS-183XGRC
Mfr.Part #
0603LS-183XGRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 2% TO
Q @ Freq :
20 @ 2.5MHz
Packaging :
Reel
DC Resistance (DCR) :
7.6Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.071" L x 0.050" W (1.80mm x 1.27mm)
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Inductance :
18 µH
Current Rating (Amps) :
160 mA
Datasheets
0603LS-183XGRC
COILCRAFT 0603LS-183XGRC
0603LS-183XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD