0603LS-153XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603LS-153XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Qualification :
AEC-Q200
Packaging :
Reel
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±2%
Ratings :
AEC-Q200
Product :
RF Inductors
Brand :
Features :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
20 @ 2.5MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
170 mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
0603LS
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Strip
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
DC Resistance (DCR) :
7.1Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
23MHz
Product Category :
RF Inductors - SMD
Inductance :
15 µH
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.071" L x 0.050" W (1.80mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Datasheets
0603LS-153XGRC
0603LS-153XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD