0603LS-121XJRC
Mfr.Part #
0603LS-121XJRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Inductance :
120 nH
Product Height :
1.12mm
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Core Material :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
1.1GHz
Product Length :
1.8mm
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Mounting Type :
Surface Mount
Product Width :
1.02mm
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
Inductance Tolerance :
± 5%
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
12 @ 7.9MHz
Datasheets
0603LS-121XJRC
COILCRAFT 0603LS-121XJRC
0603LS-121XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD