0603LS-121XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603LS-121XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 2% TO
Stock
210
In Stock :
210
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Cut Tape
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Inductance :
120 nH
Features :
Supplier Device Package :
0603
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.044" (1.11mm)
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Brand :
Q @ Freq :
12 @ 2.5MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Package :
Strip
Current - Saturation (Isat) :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Category :
RF Inductors - SMD
Qualification :
AEC-Q200
Series :
0603LS
Product :
RF Inductors
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Product Status :
Active
Datasheets
0603LS-121XGRC
0603LS-121XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD