0603J500P560CCR
Mfr.Part #
0603J500P560CCR
Description
CAP CER 0.56PF 500V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.56pF
Datasheets
0603J500P560CCR
Knowles Syfer 0603J500P560CCR
0.56pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J500P560CCR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603J500P560CCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm