0603J5005P60BCR
Mfr.Part #
0603J5005P60BCR
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 0603
Capacitance :
5.6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603J5005P60BCR
Knowles Syfer 0603J5005P60BCR
5.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J5005P60BCR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603J5005P60BCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm