0603J3007P50CQT
Mfr.Part #
0603J3007P50CQT
Description
CAP CER 7.5PF 300V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
300V
Capacitance :
7.5pF
8 Weeks
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J3007P50CQT
Knowles Syfer 0603J3007P50CQT
7.5pF 300V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J3007P50CQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0603J3007P50CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm