0603J3001P70DQT
Mfr.Part #
0603J3001P70DQT
Description
CAP CER 1.7PF 300V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1.7pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
300V
Tolerance :
±0.5pF
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J3001P70DQT
Knowles Syfer 0603J3001P70DQT
1.7pF 300V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J3001P70DQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0603J3001P70DQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm