0603J3001P20DQT
Mfr.Part #
0603J3001P20DQT
Description
CAP CER 1.2PF 300V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1.2pF
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
300V
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603J3001P20DQT
Knowles Syfer 0603J3001P20DQT
1.2pF 300V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J3001P20DQT Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0603J3001P20DQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm