0603J3000300KQT
Mfr.Part #
0603J3000300KQT
Description
CAP CER 30PF 300V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
300V
Capacitance :
30pF
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603J3000300KQT
Knowles Syfer 0603J3000300KQT
30pF 300V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J3000300KQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603J3000300KQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm