0603J250P600HQT
Mfr.Part #
0603J250P600HQT
Description
CAP CER 0.6PF 250V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
0.6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.05pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
250V
Feature :
High Q, Low Loss
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0603J250P600HQT
Knowles Syfer 0603J250P600HQT
0.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J250P600HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603J250P600HQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm