0603J250P600BQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603J250P600BQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.6PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
250V
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6mm
Capacitance :
0.6pF
Feature :
High Q, Low Loss
Termination :
SMD/SMT
Height :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
800μm
Datasheets
0603J250P600BQT
Knowles Syfer 0603J250P600BQT
0.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J250P600BQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 250V, it can operate.
0603J250P600BQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V