0603J2505P60HQT
Mfr.Part #
0603J2505P60HQT
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±0.05pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
5.6pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0603J2505P60HQT
Knowles Syfer 0603J2505P60HQT
5.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2505P60HQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603J2505P60HQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm