0603J2505P10DQT
Mfr.Part #
0603J2505P10DQT
Description
CAP CER 5.1PF 250V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
5.1pF
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603J2505P10DQT
Knowles Syfer 0603J2505P10DQT
5.1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2505P10DQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603J2505P10DQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm